Vypadávání vlasů trápí přes polovinu populace. Pozor na diety a horkou sprchu

PRAHA, 3. DUBNA 2025 – Péče o vlasy je denní rutinou. Zatímco muži si mnohdy vystačí s hřebenem, vodou nebo gelem, ženy věnují svým vlasům větší péči. Pravidelně jim dopřávají masky a jinou vlasovou kosmetiku, fénují je, natáčí či žehlí. Přehnaná péče jim ale může uškodit.

Ztráta lesku, krepatění, lámání nebo nadměrné vypadávání – to jsou nejčastější problémy, které lidé s vlasy řeší. Příčin může být celá řada. „Podle dostupných statistik až 40 procent lidí řeší nějaký problém s vlasy. Pokud se sami nepřičiníme přehnanými kosmetickými úpravami o to, že vlasy vypadají nezdravě, ztrácejí svůj lesk, pevnost, strukturu nebo řídnou, musíme uvažovat o vnitřní příčině. Vlasy jsou ovlivněny celou řadou navzájem propojených a spolupracujících interakcí, jako je endokrinologický, vaskulární, imunologický či nervový systém. Pokud tedy člověk řeší otázku kvality vlasů, je namístě navštívit specializovanou vlasovou ambulanci, kde odborníci příčinu poškození zjistí,“ doporučila Klaudia Dvořáková, korektivní dermatoložka a dermatochirurg Medicom Clinic.

Příčinou vysušených nebo nekvalitních vlasů může být jejich příliš časté mytí i špatně nastavená teplota při jejich mytí. „Většina lidí si vlasy myje příliš často, používá zbytečně velké množství šamponu, při jejich fénování nebo žehlení nastavuje vysokou teplotu nebo je rozčesává silou. Pro mytí je ideální vlažná voda, která je šetrná k pokožce i vlasům, zvláště v zimě, kdy je pokožka náchylnější k vysušení. Horká sprcha může být z dermatologického hlediska nezdravá pro pokožku i vlasy. Horká voda může narušit ochrannou vrstvu vlasů, což vede k lámavosti, roztřepeným konečkům a krepatění. Vlasy stačí mýt jednou za dva až tři dny, dávka šamponu by měla odpovídat zhruba velikosti ořechu a nastavená teplota na fénu, kulmě či žehličce by rozhodně neměla být ta nejvyšší možná,“ vyjmenovala Zuzana Veselá, korektivní dermatoložka Medicom Clinic.

Podle odborníků je normální, když člověku během dne vypadne přibližně 100 vlasů. Nadměrné vypadávání vlasů, se kterým se potýká až polovina populace, způsobují například hormonální změny, těhotenství, onemocnění štítné žlázy, cukrovka, nesprávný životní styl nebo stres. Na kvalitu vlasů má zásadní vliv strava. Drastická dieta může být příčinou jejich vypadávání. „Obecně zdravá, pestrá a správně vyvážená strava, která obsahuje dostatek vitamínů a minerálů, je pro vlasy a vlasovou pokožku ideální. Některé dietní programy mohou vzájemnou synergii prospěšných látek narušit a výsledkem sice bude úbytek váhy, ale na úkor kvality vlasů a pleti. Vhodné, nejen jako zdroj proteinů, které jsou pro růst a kvalitu vlasů nezbytné, jsou kromě masa také luštěniny. Velký význam mají ryby pro vysoký obsah esenciálních nenasycených mastných kyselin. Důležitým prvkem pro růst a regeneraci vlasů je zinek a esenciální aminokyselina methionin, která se vyskytuje jak v červeném masu, tak i rybách, zejména v tuňáku nebo třeba i v tofu. V případě, že se nám nedaří ve stravě zajistit vše potřebné, existují kolagenové doplňky stravy podporující růst vlasů,“ doporučila Klaudia Dvořáková.

V posledních letech je poměrně rozšířeným problémem alopecie. Trpět jí mohou zhruba dvě procenta populace. Postihnout může každého – bez ohledu na věk nebo genetické dispozice. „Příčiny vzniku problému jsou různé. Nejčastější je androgenní alopecie s genetickou predispozicí a vlivem hormonálních změn, kdy dochází k zániku vlasového folikulu. Druhou nejčastější je telogenní alopecie, při níž dochází k postupnému prořídnutí vlasů vlivem různých faktorů jako porod, infekce, úraz, stresové období, dietní poruchy, intoxikace, onemocnění štítné žlázy, užívání léků a další. Anagenní dystrofická alopecie vzniká náhle například v důsledku chemoterapie a dochází při ní k dočasné ztrátě většiny vlasů. Další skupinu tvoří autoimunitní, jizvící či mechanické alopecie. V klinické praxi můžeme k běžné léčbě, která představuje zejména odstranění příčiny a prokrvení kůže, doplnit plazmaterapii, vlasovou mezoterapii a ve vybraných případech pak ve specializovaných ambulancích zahájit i biologickou léčbu,“ popsala Klaudia Dvořáková.

Právě mezoterapie je metoda, která se pro podporu kvality a růstu vlasů využívá stále častěji. „Mezoterapie, také známá jako mikrojehličkování, je ošetření, které pomáhá obnovovat a udržovat zdraví pleti, bojovat proti stárnutí a minimalizovat viditelné vrásky. Speciálně vyvinutá mezoterapie pro péči o vlasovou pokožku posiluje vlasové folikuly, podporuje růst vlasů a zlepšuje mikrocirkulaci v pokožce hlavy. Tímto způsobem přispívá k obnově struktury pokožky hlavy a zajišťuje restrukturalizaci samotného vlasu a podporuje léčbu,“ uzavřela Klaudia Dvořáková.

Previous Story

Teenageři se AI nebojí – staví drony pro záchranáře a přemýšlí, jak zamezit plýtvání

Next Story

Zájem o učňovské obory roste. Ministerstvu školství navzdory

Nejnovější z Zajímavosti

Top